Souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Souhrnné informace k otevření cukrárny s výrobnou cukrářských výrobků

Přílohy ke stažení 26.01.2015  |  Centrála AKC ČR

Soubory ke stažení

1)      Postup v  případě, že máte zájem  otevřít si cukrárnu s výrobnou cukrářských výrobků?

2)      Postup v případě, že máte zájem si otevřít si cukrárnu bez výrobny?

3)      Co vše musí splňovat?

Ad 1)  Cukrárna s výrobou:

zájemce ohlásí na kterémkoli živnostenském úřadu živnost řemeslnou s předmětem podnikání „Pekařství, cukrářství“. Pro získání živnostenského oprávnění je stanovena podmínka odborné způsobilosti, kterou musí splnit buď sám ohlašovatel nebo jím ustanovený odpovědný zástupce. To znamená, předložit doklad o vzdělání nebo praxi v oboru (viz. příloha), a dále splnit všeobecné podmínky stanovené živnostenským zákonem pro provozování živnosti (bezúhonnost, plná svéprávnost). Při prvním vstupu do živnostenského podnikání poplatek 1000,-. V rámci této živnosti je pak podnikatel oprávněn k výrobě a prodeji pekařských a cukrářských výrobků, ale i k doplňkové činnosti, což je např. prodej kávy, čaje a nealko nápojů k bezprostřední spotřebě na provozovně, v níž je předmětná živnost provozována.  Alkoholické nápoje lze pak prodávat pouze s koncesí pro prodej lihu.

 

Ad 2) Cukrárna bez výroby:

pokud se jedná pouze o prodej pekařských a cukrářských výrobků tzv. s sebou, pak postačí živnostenské oprávnění k volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor č. 48 - velkoobchod a maloobchod.  Pokud jsou v rámci prodeje těchto výrobků nabízeny i např. káva a čaj k přímé spotřebě, je nutné ohlásit i živnost řemeslnou „hostinská činnost“, pro kterou platí také splnění podmínky odborné způsobilosti. Zjednodušeně řečeno, prodej s sebou bez možnosti spotřebovat zakoupené zboží přímo v provozovně, u stolečku, a bez možnosti objednat si k výrobku i kávu, je v rámci volné živnosti.

 

Ad3) Odpověď je v podstatě popsána u bodu 1 a 2. Odborná způsobilost je stanovena v § 21 případně § 22 živnostenského zákona (příloha) a vždy se prokazuje originálem nebo ověřenou kopií získaného dokladu o vzdělání.

 

Shrnutí:

Živnost řemeslná – ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost), doklad o odborné způsobilosti ohlašovatele nebo odpovědného zástupce, v případě ustanovení odpovědného zástupce podepsané prohlášení, že souhlasí s ustanovením do funkce (formulář vydaný MPO).

Živnost volná - ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost).

Podmínku bezúhonnosti ohlašovatele i odpovědného zástupce posuzuje ŽÚ, který si opatřuje výpis z Evidence trestů elektronickým způsobem.

 

Jak se prokazuje praxe v oboru je stanoveno v § 7 ŽZ (viz. příloha).

 

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

InterGast KKIG Vitana
 

Partneři AKC ČR

Diversey Almeco s.r.o. ARDO Mochov s.r.o. Auto Palace Spořilov Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Callebaut Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Makro Cash & Carry ČR s.r.o. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe

Odborní partneři

Hasap Horizont

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Czech Specials Czech Tourism Fórum cestovního ruchu Gastroknihy Kudyznudy Kulinářské umění

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Partneři sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. Country Life s.r.o. Šmakoun
 

Generální partner Národního týmu AKC ČR

Compass Group

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Czech Tourism Flop a Flosman Flosman Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk Titbit s.r.o. Wüsthof Wüsthof

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Gastrojobs.cz Nestlé Professional Thermomix ® - Vorwerk

Připomínky k věcnému obsahu a informační dotazy směřujte na: info@akc.cz.
Připomínky nebo náměty technického či grafického charakteru stránek směřujte na: webmaster@akc.cz

© 2001-2017 Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, tvorba www Neofema, s.r.o., redakční systém Kompletweb