Souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Souhrnné informace k otevření cukrárny s výrobnou cukrářských výrobků

Přílohy ke stažení 26.01.2015  |  Centrála AKC ČR

Soubory ke stažení

1)      Postup v  případě, že máte zájem  otevřít si cukrárnu s výrobnou cukrářských výrobků?

2)      Postup v případě, že máte zájem si otevřít si cukrárnu bez výrobny?

3)      Co vše musí splňovat?

Ad 1)  Cukrárna s výrobou:

zájemce ohlásí na kterémkoli živnostenském úřadu živnost řemeslnou s předmětem podnikání „Pekařství, cukrářství“. Pro získání živnostenského oprávnění je stanovena podmínka odborné způsobilosti, kterou musí splnit buď sám ohlašovatel nebo jím ustanovený odpovědný zástupce. To znamená, předložit doklad o vzdělání nebo praxi v oboru (viz. příloha), a dále splnit všeobecné podmínky stanovené živnostenským zákonem pro provozování živnosti (bezúhonnost, plná svéprávnost). Při prvním vstupu do živnostenského podnikání poplatek 1000,-. V rámci této živnosti je pak podnikatel oprávněn k výrobě a prodeji pekařských a cukrářských výrobků, ale i k doplňkové činnosti, což je např. prodej kávy, čaje a nealko nápojů k bezprostřední spotřebě na provozovně, v níž je předmětná živnost provozována.  Alkoholické nápoje lze pak prodávat pouze s koncesí pro prodej lihu.

 

Ad 2) Cukrárna bez výroby:

pokud se jedná pouze o prodej pekařských a cukrářských výrobků tzv. s sebou, pak postačí živnostenské oprávnění k volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor č. 48 - velkoobchod a maloobchod.  Pokud jsou v rámci prodeje těchto výrobků nabízeny i např. káva a čaj k přímé spotřebě, je nutné ohlásit i živnost řemeslnou „hostinská činnost“, pro kterou platí také splnění podmínky odborné způsobilosti. Zjednodušeně řečeno, prodej s sebou bez možnosti spotřebovat zakoupené zboží přímo v provozovně, u stolečku, a bez možnosti objednat si k výrobku i kávu, je v rámci volné živnosti.

 

Ad3) Odpověď je v podstatě popsána u bodu 1 a 2. Odborná způsobilost je stanovena v § 21 případně § 22 živnostenského zákona (příloha) a vždy se prokazuje originálem nebo ověřenou kopií získaného dokladu o vzdělání.

 

Shrnutí:

Živnost řemeslná – ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost), doklad o odborné způsobilosti ohlašovatele nebo odpovědného zástupce, v případě ustanovení odpovědného zástupce podepsané prohlášení, že souhlasí s ustanovením do funkce (formulář vydaný MPO).

Živnost volná - ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost).

Podmínku bezúhonnosti ohlašovatele i odpovědného zástupce posuzuje ŽÚ, který si opatřuje výpis z Evidence trestů elektronickým způsobem.

 

Jak se prokazuje praxe v oboru je stanoveno v § 7 ŽZ (viz. příloha).

 

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

InterGast KKIG Vitana
 

Partneři AKC ČR

Diversey Almeco s.r.o. ARDO Mochov s.r.o. Auto Palace Spořilov Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Callebaut Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Makro Cash & Carry ČR s.r.o. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe

Odborní partneři

Hasap Horizont

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Český systém kvality služeb Czech Specials Czech Tourism Fórum cestovního ruchu Gastroknihy Komerční banka Kudyznudy Kulinářské umění

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Partneři sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. Country Life s.r.o. Hofmann Bohemia PURENA Šmakoun
 

Generální partner Národního týmu AKC ČR

Compass Group
 

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Czech Tourism Flop a Flosman Flosman Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk Titbit s.r.o. Wüsthof Wüsthof
 

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Bidfood Gastrojobs.cz Národní zemědělské muzeum Nestlé Professional Thermomix ® - Vorwerk