Četl jsem a souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. Informace o cookies najdete ZDE.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Souhrnné informace k otevření cukrárny s výrobnou cukrářských výrobků

Přílohy ke stažení     26.01.2015  |  Centrála AKC ČR

Soubory ke stažení

1)      Postup v  případě, že máte zájem  otevřít si cukrárnu s výrobnou cukrářských výrobků?

2)      Postup v případě, že máte zájem si otevřít si cukrárnu bez výrobny?

3)      Co vše musí splňovat?

Ad 1)  Cukrárna s výrobou:

zájemce ohlásí na kterémkoli živnostenském úřadu živnost řemeslnou s předmětem podnikání „Pekařství, cukrářství“. Pro získání živnostenského oprávnění je stanovena podmínka odborné způsobilosti, kterou musí splnit buď sám ohlašovatel nebo jím ustanovený odpovědný zástupce. To znamená, předložit doklad o vzdělání nebo praxi v oboru (viz. příloha), a dále splnit všeobecné podmínky stanovené živnostenským zákonem pro provozování živnosti (bezúhonnost, plná svéprávnost). Při prvním vstupu do živnostenského podnikání poplatek 1000,-. V rámci této živnosti je pak podnikatel oprávněn k výrobě a prodeji pekařských a cukrářských výrobků, ale i k doplňkové činnosti, což je např. prodej kávy, čaje a nealko nápojů k bezprostřední spotřebě na provozovně, v níž je předmětná živnost provozována.  Alkoholické nápoje lze pak prodávat pouze s koncesí pro prodej lihu.

 

Ad 2) Cukrárna bez výroby:

pokud se jedná pouze o prodej pekařských a cukrářských výrobků tzv. s sebou, pak postačí živnostenské oprávnění k volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor č. 48 - velkoobchod a maloobchod.  Pokud jsou v rámci prodeje těchto výrobků nabízeny i např. káva a čaj k přímé spotřebě, je nutné ohlásit i živnost řemeslnou „hostinská činnost“, pro kterou platí také splnění podmínky odborné způsobilosti. Zjednodušeně řečeno, prodej s sebou bez možnosti spotřebovat zakoupené zboží přímo v provozovně, u stolečku, a bez možnosti objednat si k výrobku i kávu, je v rámci volné živnosti.

 

Ad3) Odpověď je v podstatě popsána u bodu 1 a 2. Odborná způsobilost je stanovena v § 21 případně § 22 živnostenského zákona (příloha) a vždy se prokazuje originálem nebo ověřenou kopií získaného dokladu o vzdělání.

 

Shrnutí:

Živnost řemeslná – ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost), doklad o odborné způsobilosti ohlašovatele nebo odpovědného zástupce, v případě ustanovení odpovědného zástupce podepsané prohlášení, že souhlasí s ustanovením do funkce (formulář vydaný MPO).

Živnost volná - ohlášení živnosti na formuláři vydaném MPO (lze vyplnit přímo na ŽÚ), poplatek 1000,- Kč za první živnost, (nebo 500,- Kč za další živnost).

Podmínku bezúhonnosti ohlašovatele i odpovědného zástupce posuzuje ŽÚ, který si opatřuje výpis z Evidence trestů elektronickým způsobem.

 

Jak se prokazuje praxe v oboru je stanoveno v § 7 ŽZ (viz. příloha).

 

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

Orkla Premiu Gastro

Partneři AKC ČR

Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Česká unie cestovního ruchu Český systém kvality služeb Chytré lékárničky Czech Carving Studio s.r.o. Czech Specials Czech Tourism Czech Tourism 100 let Gastroknihy Hotel Horizont Pec pod Sněžkou Hotel Port Máchovo jezero Kudyznudy Kulinářské umění Marcinčák víno

Odborní partneři

Hasap

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Generální partner Sekce veřejného stravování

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
 

Zlatý partner Sekce veřejného stravování

Hofmann Bohemia

Stříbrný partner Sekce veřejného stravování

Country Life s.r.o.
 

Bronzoví partneři Sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. CERIA s.r.o. DRANA CATERING EUROFIT Prosperity s.r.o. HAPPY FISH PURENA RATIONAL Robot Coupe SAVENCIA FD Šmakoun SOU U Krbu Vodňanská drůbež
 

Partneři Sekce veřejného stravování

Centrální školní jídelna Třebíč ČVS Domov mládeže a Školní jídelna Karlovy Vary Koleje a Menzy Univerzita Karlova Školní jídelna Jablunkov Školní jídelna Novolíšeňská Školní jídelna Skřivánek SŠ a VOŠ České Budějovice SŠ Charbulova Brno SŠ Ostrava Hrabůvka Zařízení školního stravování Opava ZŠ I. Sekaniny Ostrava - Poruba ZŠ O.Březiny Jihlava

Odborný partner Sekce veřejného stravování

Sekce nutričních terapeutů ČAS

Mediální partneři Sekce veřejného stravování

Jidelny.cz Trade&Mark Creative

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Apetit Czech Tourism Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Wüsthof Wüsthof
 

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Araven Bidfood Cookoncept Czech Specials Dellinger Gastrojobs.cz JLV, a.s. Národní zemědělské muzeum Nektar natura Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk TOMGAST