Četl jsem a souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. Informace o cookies najdete ZDE.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Dílčí informace v důsledku pandemie covid-19 - Česká unie CR informuje

02.03.2021  |  Centrála AKC ČR

Vážení členové,

dovolujeme si vám předložit dílčí informace v důsledku pandemie covid-19, které shrnula a svým členům rozeslala Česká unie cestovního ruchu.

  • Návrh MPSV na zvýšení náhrady příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci 

Vláda na svém jednání v pondělí 1. března schválila návrh MPSV na zvýšení náhrady příjmu zaměstnanců v karanténě či izolaci na 100% průměrného redukovaného výdělku (zaměstnanec, tedy dostane 90% hrubé mzdy). Na náhradu mzdy budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou účastni nemocenského

pojištění (při příjmu nad 3 500 Kč z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce).

Ta má být nově vyplácena za období od 1. března 2021. Návrh reaguje také na prodloužení karantény a izolace z 10 na 14 dní.

Zaměstnavatelé si budou moci celou vyplacenou náhradu příjmu odečíst z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Návrh počítá s účinností od 1. března do konce dubna tohoto roku.

Informace naleznete v přiložené TZ MPSV zde.

  • Moje Daně

Ministerstvo financí a finanční správa spouští online finanční úřad dostupný ze stránky www.mojedane.cz

Dle informaci MF portál - Online finanční úřad přináší zjednodušení, zrychlení a vyšší komfort elektronické komunikace s finančními úřady, aniž byste museli kamkoliv chodit.

Mojedaně 21 (mojedane21.cz)

  • Program Antivirus

Dne 22. února 2021 schválila vláda usnesením č. 186 prodloužení doby uznatelnosti výdajů programu Antivirus (režim A, režim B, režim A Plus) do 30. dubna 2021. Současně však došlo ke změně některých podmínek, za kterých jsou příspěvky poskytovány. Tyto změny budou do dohod uzavřených s Úřadem práce do 28. února 2021 včleněny formou dodatku. V případě, že písemný dodatek nebude uzavřen, končí období uznatelnosti výdajů dne 28. února 2021.

Dochází k navýšení limitu maximální výše podpory poskytované v rámci všech podpor dle bodu 3.1 Dočasného rámce (týká se režimu A Plus). Druhou zásadní změnou je skutečnost, že v případě příspěvků poskytovaných za měsíce březen a dále, lze příspěvek poskytnout pouze za zaměstnance, jehož pracovní poměr trvá alespoň po dobu 3 měsíců ke dni podání vyúčtování.

Aktuální statistiky vyplácení programu antivirus dostupné zde. O změnám v programu TZ MPSV zde.

  • Kompenzační bonus pro OSVČ, společníky s.r.o.

Podzimní variantu Kompeznačního bonusu i s ohledem na přístup jednotlivých FÚ dlouhodobě ACK ČR rozporuje a je tento program dále řešen, a to i prostřednictvím partnerské Holubová advokáti.

V pátek 26. února vyšel ve sbírce listin nový zákon o kompenzačním bonusu (zákon č. 95/2021 Sb.). Tento zákon upravuje kompenzační bonus pro období od 1. února. 

Aktuálně byl přijat nový zákon o kompenzačním bonusu ve výši 1 000 Kč denně pro OSVČ a společníky s.r.o., o který bude možné žádat zpětně od 1. února 2021. Nárok na nový kompenzační bonus bude náleží všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. Rozhodujícím ukazatelem je pokles příjmů vyšší než 50 % v porovnání s obdobím před pandemií, doložený čestným prohlášením.

Oproti kompenzačnímu bonusu, který byl vyplácen v průběhu podzimu, může nárok vzniknout i v případech, kdy omezení přímo nesouvisí s bezprostředním zákazem či omezením činnosti vyhlášeným z důvodu pandemie. Činnost se považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů. Propad příjmů odpovídajících tržbám z prodeje zboží a služeb o nejméně 50 % bude posuzován za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období, a to oproti měsíčnímu průměru za čtvrtletní srovnávací období z doby před vypuknutím pandemie (v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020), např. v prvním novém bonusovém období za únor 2021 se budou srovnávat příjmy za leden 2021 s měsíčním průměrem za období od 1. listopadu 2018 do 31. ledna 2019.

Výše kompenzačního bonusu bude nově činit 1.000,- Kč/den. V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu, který je účasten nemocenského pojištění, bude výše kompenzačního bonusu 500,- Kč/den.

Formulář na podávání žádostí není prozatím ještě zveřejněn.

TZ MF zde.

  • Povinné testování

Plošné testování ve firmách bude povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12.3. musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15.3. pracovníci podniků 50-249.

Od pondělí 1. března se ve firmách rozjíždí plošné testování na Covid – 19 bez zdravotníků, tzv. samotestování. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ).

Více zde.

  • Pohyb mezi okresy

Zde naleznete na portále MV ČR nejčastější otázky k omezení pohybu. Případně zde.

 

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

Orkla Premiu Gastro

Partneři AKC ČR

Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Česká unie cestovního ruchu Český systém kvality služeb Chytré lékárničky Czech Carving Studio s.r.o. Czech Specials Czech Tourism Czech Tourism 100 let Gastroknihy Hotel Horizont Pec pod Sněžkou Hotel Port Máchovo jezero Kudyznudy Kulinářské umění Marcinčák víno

Odborní partneři

Hasap

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Generální partner Sekce veřejného stravování

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
 

Zlatý partner Sekce veřejného stravování

Hofmann Bohemia

Stříbrný partner Sekce veřejného stravování

Country Life s.r.o.
 

Bronzoví partneři Sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. CERIA s.r.o. DRANA CATERING EUROFIT Prosperity s.r.o. HAPPY FISH PURENA RATIONAL Robot Coupe SAVENCIA FD Šmakoun SOU U Krbu Vodňanská drůbež
 

Partneři Sekce veřejného stravování

Centrální školní jídelna Třebíč ČVS Domov mládeže a Školní jídelna Karlovy Vary Koleje a Menzy Univerzita Karlova Školní jídelna Jablunkov Školní jídelna Novolíšeňská Školní jídelna Skřivánek SŠ a VOŠ České Budějovice SŠ Charbulova Brno SŠ Ostrava Hrabůvka Zařízení školního stravování Opava ZŠ I. Sekaniny Ostrava - Poruba ZŠ O.Březiny Jihlava

Odborný partner Sekce veřejného stravování

Sekce nutričních terapeutů ČAS

Mediální partneři Sekce veřejného stravování

Jidelny.cz Trade&Mark Creative

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Apetit Czech Tourism Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Wüsthof Wüsthof
 

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Araven Bidfood Cookoncept Czech Specials Dellinger Gastrojobs.cz JLV, a.s. Národní zemědělské muzeum Nektar natura Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk TOMGAST