02.03.2021 | Centrála AKC ČR
Vážení členové,
dovolujeme si vám předložit dílčí informace v důsledku pandemie covid-19, které shrnula a svým členům rozeslala Česká unie cestovního ruchu.
Vláda na svém jednání v pondělí 1. března schválila návrh MPSV na zvýšení náhrady příjmu zaměstnanců v karanténě či izolaci na 100% průměrného redukovaného výdělku (zaměstnanec, tedy dostane 90% hrubé mzdy). Na náhradu mzdy budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou účastni nemocenského
pojištění (při příjmu nad 3 500 Kč z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce).
Ta má být nově vyplácena za období od 1. března 2021. Návrh reaguje také na prodloužení karantény a izolace z 10 na 14 dní.
Zaměstnavatelé si budou moci celou vyplacenou náhradu příjmu odečíst z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Návrh počítá s účinností od 1. března do konce dubna tohoto roku.
Informace naleznete v přiložené TZ MPSV zde.
Ministerstvo financí a finanční správa spouští online finanční úřad dostupný ze stránky www.mojedane.cz
Dle informaci MF portál - Online finanční úřad přináší zjednodušení, zrychlení a vyšší komfort elektronické komunikace s finančními úřady, aniž byste museli kamkoliv chodit.
Dne 22. února 2021 schválila vláda usnesením č. 186 prodloužení doby uznatelnosti výdajů programu Antivirus (režim A, režim B, režim A Plus) do 30. dubna 2021. Současně však došlo ke změně některých podmínek, za kterých jsou příspěvky poskytovány. Tyto změny budou do dohod uzavřených s Úřadem práce do 28. února 2021 včleněny formou dodatku. V případě, že písemný dodatek nebude uzavřen, končí období uznatelnosti výdajů dne 28. února 2021.
Dochází k navýšení limitu maximální výše podpory poskytované v rámci všech podpor dle bodu 3.1 Dočasného rámce (týká se režimu A Plus). Druhou zásadní změnou je skutečnost, že v případě příspěvků poskytovaných za měsíce březen a dále, lze příspěvek poskytnout pouze za zaměstnance, jehož pracovní poměr trvá alespoň po dobu 3 měsíců ke dni podání vyúčtování.
Aktuální statistiky vyplácení programu antivirus dostupné zde. O změnám v programu TZ MPSV zde.
Podzimní variantu Kompeznačního bonusu i s ohledem na přístup jednotlivých FÚ dlouhodobě ACK ČR rozporuje a je tento program dále řešen, a to i prostřednictvím partnerské Holubová advokáti.
V pátek 26. února vyšel ve sbírce listin nový zákon o kompenzačním bonusu (zákon č. 95/2021 Sb.). Tento zákon upravuje kompenzační bonus pro období od 1. února.
Aktuálně byl přijat nový zákon o kompenzačním bonusu ve výši 1 000 Kč denně pro OSVČ a společníky s.r.o., o který bude možné žádat zpětně od 1. února 2021. Nárok na nový kompenzační bonus bude náleží všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. Rozhodujícím ukazatelem je pokles příjmů vyšší než 50 % v porovnání s obdobím před pandemií, doložený čestným prohlášením.
Oproti kompenzačnímu bonusu, který byl vyplácen v průběhu podzimu, může nárok vzniknout i v případech, kdy omezení přímo nesouvisí s bezprostředním zákazem či omezením činnosti vyhlášeným z důvodu pandemie. Činnost se považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů. Propad příjmů odpovídajících tržbám z prodeje zboží a služeb o nejméně 50 % bude posuzován za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období, a to oproti měsíčnímu průměru za čtvrtletní srovnávací období z doby před vypuknutím pandemie (v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020), např. v prvním novém bonusovém období za únor 2021 se budou srovnávat příjmy za leden 2021 s měsíčním průměrem za období od 1. listopadu 2018 do 31. ledna 2019.
Výše kompenzačního bonusu bude nově činit 1.000,- Kč/den. V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu, který je účasten nemocenského pojištění, bude výše kompenzačního bonusu 500,- Kč/den.
Formulář na podávání žádostí není prozatím ještě zveřejněn.
TZ MF zde.
Plošné testování ve firmách bude povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12.3. musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15.3. pracovníci podniků 50-249.
Od pondělí 1. března se ve firmách rozjíždí plošné testování na Covid – 19 bez zdravotníků, tzv. samotestování. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Více zde.
Zde naleznete na portále MV ČR nejčastější otázky k omezení pohybu. Případně zde.
Již nyní si zapište do svých diářů termín…
© 2001-2021 Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, tvorba www Neofema, s.r.o., redakční systém Kompletweb