Četl jsem a souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. Informace o cookies najdete ZDE.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

4. Svatovavřinecká pouť kuchařů a cukrářů ČR

15.08.2021  |  pobočka Severní Morava a Slezsko

ČTVRTÁ SVATOVAVŘINECKÁ POUŤ KUCHAŘŮ A CUKRÁŘŮ NA HOSTÝNĚ 2021

V sobotu 7. srpna v ranních hodinách se před bazilikou na Svatém Hostýně začali scházet účastníci pouti v kuchařských a cukrářských rondonech, aby společně oslavili svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů a cukrářů.

Akci pořádá Asociace kuchařů  a cukrářů ČR, pobočka Severní Morava a Slezsko, společně s Juniorským týmem AKC ČR SMS a Maticí svatohorskou. Bylo příjemné opět se po delší době setkat s kolegy z našeho oboru.

V 10 hodin se utvořil před bazilikou průvod v čele s panem biskupem Antonínem Baslerem, který se vydal ke vstupu do baziliky. Chrám se pak úplně zaplnil účastníky kuchařské a cukrářské pouti. Otec biskup přivítal všechny účastníky poutě, připomněl svatého Vavřince, našeho patrona, a nelehkou, ale krásnou práci kuchařů a cukrářů. Pan biskup také vysvětil profesní prapor, který byl do baziliky přinesen.

Po slavnostní mši předal předseda AKC ČR, SMS, ing. Forman ocenění členům pobočky za jejich nezištnou práci pro AKC. Čestné uznání obdržel pan Pavel Slavík za organizování svatovavřineckých poutí na Svatém Hostýně, Bronzová medaile M. D. Rettigové byla udělena panu Tomáši Hrdému za aktivní práci v pobočce a spolupořadatelství gastronomických soutěží, pořádaných pobočkou, a Zlatá medaile M. D. Rettigové paní Bc. Marii Paprstkářové za práci v předsednictvu pobočky a práci pro regionální tým. Za dlouholetou obětavou práci v předsednictvu pobočky a za propagaci tradiční české, moravské a slezské kuchyně u nás i v zahraničí obdržel Kříž svatého Vavřince pan Karel Drápal. Všem oceněným srdečně blahopřejeme!

U baziliky pak pokračoval doprovodný program pouti. Členové Juniorského týmu AKC ČR, SMS, Daniel Klaput a Natálie Vozdecká, připravovali v kotlíku jelení guláš.  Trenérka týmu AKC ČR, SMS připravila se svými žáky 300 ks mrkvových šátečků, tradiční valašské frgály a trubičky z listového těsta a zajistila také malování na sádrové masky, kdy si mohl každý vyzkoušet svoje malířské nadání. Pan Tomáš Hrdý, další z trenérů AKC ČR, SMS, spolu s členem Juniorského týmu SMS Filipem Špokem připravili ochutnávku tradičních regionálních pokrmů (škvarkové pagáče, brynzový posúch se slaninou).

Dále zde paní Jana Davidová předváděla ukázku carvingu (vyřezávání zeleniny) - dětská dílnička. Autorka cukrářských knih "Helenčino pečení" paní Helena Vybíralová na svém stánku prodávala a podepisovala svoje knihy. Paní Zicháčková prodávala zdobené perníky a
přírodní bylinná mýdla, paní Motlová a pan Brablec perníky z bezlepkové mouky a zdobení na dorty a dezerty, paní Bc. Pavla Moudříková frgály a vdolky.

Na závěr patří velký dík panu biskupovi Baslerovi za podporu pouti, Matici svatohorské za milou spolupráci, členům Staré gardy AKC ČR za hojnou účast a vytvoření přátelské atmosféry, předsedovi pobočky ing. Václavu Formanovi a panu Pavlu Slavíkovi za organizační zajištění celé akce. Poděkování patří také všem kuchařům a kuchařkám, cukrářům a cukrářkám, kteří přišli na tuto pouť připomenout si našeho patrona svatého Vavřince.

Zpracoval: Karel Drápal, místopředseda AKC ČR, SMS.


Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

Orkla Premiu Gastro

Partneři AKC ČR

Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Česká unie cestovního ruchu Český systém kvality služeb Chytré lékárničky Czech Carving Studio s.r.o. Czech Specials Czech Tourism Czech Tourism 100 let Gastroknihy Hotel Horizont Pec pod Sněžkou Hotel Port Máchovo jezero Kudyznudy Kulinářské umění Marcinčák víno

Odborní partneři

Hasap

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Generální partner Sekce veřejného stravování

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
 

Zlatý partner Sekce veřejného stravování

Hofmann Bohemia

Stříbrný partner Sekce veřejného stravování

Country Life s.r.o.
 

Bronzoví partneři Sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. CERIA s.r.o. DRANA CATERING EUROFIT Prosperity s.r.o. HAPPY FISH PURENA RATIONAL Robot Coupe SAVENCIA FD Šmakoun SOU U Krbu Vodňanská drůbež
 

Partneři Sekce veřejného stravování

Centrální školní jídelna Třebíč ČVS Domov mládeže a Školní jídelna Karlovy Vary Koleje a Menzy Univerzita Karlova Školní jídelna Jablunkov Školní jídelna Novolíšeňská Školní jídelna Skřivánek SŠ a VOŠ České Budějovice SŠ Charbulova Brno SŠ Ostrava Hrabůvka Zařízení školního stravování Opava ZŠ I. Sekaniny Ostrava - Poruba ZŠ O.Březiny Jihlava

Odborný partner Sekce veřejného stravování

Sekce nutričních terapeutů ČAS

Mediální partneři Sekce veřejného stravování

Jidelny.cz Trade&Mark Creative

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Apetit Czech Tourism Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Wüsthof Wüsthof
 

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Araven Bidfood Cookoncept Czech Specials Dellinger Gastrojobs.cz JLV, a.s. Národní zemědělské muzeum Nektar natura Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk TOMGAST