Četl jsem a souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. Informace o cookies najdete ZDE.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Tisková zpráva z „ČEROZ Triatlon Carving Challenge 2021“

Přílohy ke stažení     17.08.2021

Soubory ke stažení

Souboj stylů na ČEROZ Triatlon Carving Challenge v Konopišti. 

Po téměř dvou letech se konala v ČR soutěž v carvingu. Poslední měření našich nejlepších řezbářů proběhlo na podzim 2019 pře olympiádou v Č. Budějovicích. Následovala ještě soutěž v Bratislavě a úspěšná Světová kuchařská olympiáda odkud si Czech-Slovak Carving Team odvezl devět cenný kovů a z toho Češi tři zlaté a 3. místo v live carvingu v absolutním pořadí. Tím se stali čeští řezbáři nejúspěšnějším národem v carvingu. Bohužel pak přišla velká pauza v gastronomii i ve školách a nebylo možno využít úspěch pro další propagaci a získávání nových adeptů právě z řad studentů. Právě tam se často objevují nové talenty a jejich práce v kombinaci s kurzy, národními soutěžemi je pak posouvá právě mezi špičku i na světových kláních. Tento systém nám mnohé státy trochu závidí, málokde fungují specializované soutěže.

Letošní rok byl opět omezen v akcích, proto se pořadatelé z Czech Carving Studia a Czech – Slovak Carving Teamu rozhodli realizovat soutěž venku. Právě venkovní akcí v roce 2002 začínala první soutěž s melouny v Praze, pak se posunula do Kladna. Soutěž byla pro omezený počet řezbářů v live carvingu a zároveň proběhla soutěž v předem vyřezaných exponátech. Bylo jasné, že díky prázdninám se nezúčastní školy a nebyla ani vypsána kat. pro začínající řezbáře. Soutěž bylo otevřená všem, ale počítalo se, že půjde o soutěž, výzvu nebo duel především zkušených řezbářů.

Účast potvrdili naši zlatí medailisté z olympiády Vojtěch Petržela, Tereza Buchtová a Klára Harvánková a další úspěšní řezbáři Radka Horka, Vaclav Mužikovský a Tomáš Štol. Do souboje s nimi šlo několik dalších a dokonce i dva začátečníci. To zaslouží respekt. Bohužel prvně jmenovaný měl pár dní před soutěží úraz na ruce a nemohl aktivně řezat. Proto se v Konopišti objevil v roli porotce a všem ukázal v závěru akce prestižní pohár z Kuchaře roku. S ním hodnotili práce svých kolegů další úspěšní řezbáři Eliška Hortová, Ladislav Pakosta a Ondřej Janoušek.

Soutěž probíhala v areálu přírodního divadla v Konopišti v rámci sportovní akce „Triatlon Konopiště“, kde organizátoři úspěšně po 13 letech navázali na bohatou historii pořádání tohoto sportovního odvětví. A také proto bylo přizpůsobeno zadání.

V kat. A –TRIATLON LIVE CARVING bylo zadání vyřezat meloun s tématikou triatlonu a k tomu cukrový meloun a kus ovoce na volné téma v limitu 3,5 hodin.

Zde dominoval s přehledem Václav Mužikovský, který upřednostňuje plastickou řezbu a 3 D motivy. Za ním skončila zástupkyně thajského stylu Tereza Buchtová a třetí příčku obsadila Radka Horká, která je stejně jako vítěz zaměřena na plastiky.

V kat. B – MELOUNOVÉ DUO bylo zadání zaměřeno na Konopiště a opět na triatlon. Surovinou byl oblíbený vodní meloun a každý z melounů měl znázorňovat místo konání a sport, který ten den v Konopišti dominoval všude okolo. Tentokrát vyhrál thajský styl. Vítězkou se stala Klára Harvánková před Terezou Buchtovou a Radkou Horkou.

O celkovém vítězi bylo rozhodnuto. Tím, že vítězové kategorií nešli do obou disciplín, tak celkové prvenství si odvezla z Konopiště Tereza Buchtová, druhá skončila Radka Horká a na třetí příčku překvapivě vyskočil Matěj Frydrych, který ještě na poslední soutěži byl v roli začátečníka. Ale carving aktivně využíval při pobytu v zahraničí a tím kvalitně trénoval.

Akce se vydařila a byla restartem pro carving jak doufáme a věříme. Zároveň poutala pozornost návštěvníků akce i zámku Konopiště. Organizátoři věří, že se akce stane součástí carvingového kalendáře.

Hlavními partnery soutěže byly společnosti ČEROZFRUCHT s.r.o, dalšími gastronomický portál GastroJobs.cz a společnost FOMI. Celá sportovní akce, kde byla carvingová soutěž, se konala za podpory generálních partnerů akce města Benešov a Středočeského kraje.  

 

Luděk Procházka

odborný garant soutěže


Absolutní pořadí

1.      Buchtová Tereza                          186,6 bodů

2.      Horká Radka                                181,3              

3.      Frydrych Matěj                            167,3

Kat. A- live

  1. Mužikovský Václav                 95 bodů
  2. Buchtová Tereza                    93,3
  3. Horká Radka                           89,3

Kat. B – předem připravená kompozice

  1. Harvánková Klára                  95,3 bodů
  2. Buchtová Tereza                    94,3
  3. Horká Radka                           92

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

Orkla Premiu Gastro

Partneři AKC ČR

Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Fomi Gastrojobs.cz JLV, a.s. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Česká unie cestovního ruchu Český systém kvality služeb Chytré lékárničky Czech Carving Studio s.r.o. Czech Specials Czech Tourism Czech Tourism 100 let Gastroknihy Hotel Horizont Pec pod Sněžkou Hotel Port Máchovo jezero Kudyznudy Kulinářské umění Marcinčák víno

Odborní partneři

Hasap

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Generální partner Sekce veřejného stravování

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
 

Zlatý partner Sekce veřejného stravování

Hofmann Bohemia

Stříbrný partner Sekce veřejného stravování

Country Life s.r.o.
 

Bronzoví partneři Sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. CERIA s.r.o. DRANA CATERING EUROFIT Prosperity s.r.o. HAPPY FISH PURENA RATIONAL Robot Coupe SAVENCIA FD Šmakoun SOU U Krbu Vodňanská drůbež
 

Partneři Sekce veřejného stravování

Centrální školní jídelna Třebíč ČVS Domov mládeže a Školní jídelna Karlovy Vary Koleje a Menzy Univerzita Karlova Školní jídelna Jablunkov Školní jídelna Novolíšeňská Školní jídelna Skřivánek SŠ a VOŠ České Budějovice SŠ Charbulova Brno SŠ Ostrava Hrabůvka Zařízení školního stravování Opava ZŠ I. Sekaniny Ostrava - Poruba ZŠ O.Březiny Jihlava

Odborný partner Sekce veřejného stravování

Sekce nutričních terapeutů ČAS

Mediální partneři Sekce veřejného stravování

Jidelny.cz Trade&Mark Creative

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Apetit Czech Tourism Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Wüsthof Wüsthof
 

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Araven Bidfood Cookoncept Czech Specials Dellinger Gastrojobs.cz JLV, a.s. Národní zemědělské muzeum Nektar natura Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk TOMGAST